W dniu 10 sierpnia 2022 opublikowane zostało Obwieszczenie Ministra Infrastruktury poz. 789. Będzie obowiązywało od 12 sierpnia do 30 września tego roku. Postanowieniem w nim zawartym jest możliwość wydłużenia czasu prowadzenia pojazdu. Dodatkowo dopuszcza się możliwość spędzania przez kierowcę regularnego tygodniowego okresu odpoczynku w pojeździe, o ile wyposażony on jest w odpowiednie miejsce do spania dla każdego kierowcy i znajduje się na postoju.
Konieczność wprowadzenia powyższych „udogodnień” uzasadniono w następujący sposób: „Decyzja o wprowadzeniu odstępstw została podjęta w związku z nadzwyczajną sytuacją spowodowaną wojną na Ukrainie, pakietem sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji i Białorusi oraz koniecznością zachowania płynności dostaw towarów.”
PRZEPISY DOPUSZCZAJĄ:
- wydłużenie maksymalnego dopuszczalnego dziennego czasu prowadzenia pojazdu z 9 godzin do 11 godzin;
- wydłużenie maksymalnego dopuszczalnego tygodniowego czasu prowadzenia pojazdu z 56 godzin do maksymalnie 60 godzin;
- wydłużenie maksymalnego dopuszczalnego dwutygodniowego czasu prowadzenia pojazdu z 90 godzin do maksymalnie 96 godzin;
- wydłużenie maksymalnego czasu prowadzenia pojazdu, po którym wymagana jest przerwa trwająca 45 minut, z czterech i pół godziny do pięciu i pół godziny;
- możliwość spędzania przez kierowcę regularnego tygodniowego okresu odpoczynku w pojeździe, o ile wyposażony on jest w odpowiednie miejsce do spania dla każdego kierowcy i znajduje się na postoju.
W przypadku skorzystania z powyższych możliwości wydłużenia czasu jazdy i odpoczynku, kierowcy powinni wykonać odręczny wpis na odwrocie wykresówki tachografu analogowego lub wydruku z tachografu cyfrowego. Opisując odstępstwo należy wskazać na Obwieszczenie Ministra Infrastruktury z dnia 10 sierpnia 2022 r. lub Monitor Polski poz. 789. Jeśli natomiast kierowca będzie kontynuował prowadzenie pojazdu za granicą to powinien wpisać rozporządzenie (WE) nr 561/2006 art. 14 pkt 1. (tam znajduje się zapis, który pozwala poszczególnym krajom unijnym na wprowadzanie tymczasowych wyjątków od norm czasu pracy.)
Najwięcej kontrowersji niesie punkt 5 rozporządzenia: „Stosowanie tymczasowych odstępstw, o których mowa nie może powodować pogorszenia warunków pracy kierowców i poziomu bezpieczeństwa ruchu drogowego.”
Źródło:
- Obwieszczenie Ministra Infrastruktury z dnia 10 sierpnia 2022 r.
https://trans.info/pl